Grupa teatralna Tespis

 

Było... jest... będzie...

 

Było… jest… będzie… to recytatorsko-muzyczny spektakl oparty na poezji Wisławy Szymborskiej – sztuka o życiu, z jego blaskami i cieniami, o relacjach międzyludzkich. Pierwsza sztuka grupy teatralnej Tespis występującej od roku szkolnego 2015/2016 w zmienionym składzie.

Recytację wierszy przeplatają występy muzyczne i taneczne. Śpiewają Aleksandra Żbikowska (absolwentka), Oliwia Woźniak i Marcel Bogatko z klasy 2a oraz Karolina Mirek z klasy 1a. Tańczy Joanna Balcerak z klasy 3b, reprezentująca szkolny zespół taneczny KONOPDANCE. Przedstawienie ma również bogatą oprawę instrumentalną: Marcel Bogatko gra na gitarze oraz skrzypcach, Ala Zawistowska z klasy 1c na altówce, zaś Karolina Mirek na pianinie.

Sztuka była wystawiana m.in. podczas takich wydarzeń, jak: Dzień Edukacji Narodowej 2015, Jubileusz 20-lecia Zespołu Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego, zakończenie projektu Tworzymy razem komiks historyczny „Dziewczęta z Ravensbrück”.

 

***

 

Theatrum mundi 

 

II edycja Mazowieckich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” odbyła się 4 marca 2015 roku w naszej szkole. Grupa teatralna Tespis pod kierunkiem Pani Ewy Bednarczyk przygotowała na ten dzień spektakl Theatrum mundi. Przedstawiamy wybrane kadry z wystąpienia grupy Tespis na festiwalu teatralnym „Zwierciadła”.

  

Zdjęcia pochodzą z albumu Zwierciadła 2015

opublikowanego na profilu Mazowieckich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” na Facebooku.

 

***

 

Noc Wigilijna. Obraz symboliczny

 

  

5 lutego w siedzibie Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbyła się uroczysta premiera spektaklu Noc Wigilijna. Obraz symboliczny grupy teatralnej Tespis, będącego swobodną adaptacją sztuki Pani Zofii Pociłowskiej, napisanej podczas jej pobytu w obozie koncentracyjnym w Ravensbrueck. Przedstawienie premierowe obejrzała autorka sztuki Pani Zofia Pociłowska, która była gościem honorowym uroczystości.

Spektakl powstał w związku ze zbliżającą się 70. rocznicą wyzwolenia obozu w Ravensbrueck w ramach projektu O tym nie można zapomnieć … – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów, realizowanego w naszej szkole pod kierunkiem Pani Anny Krzykowskiej.

Przygotowując się do przedstawienia, grupa teatralna Tespis wzęła udział w sesji zdjęciowej obrazującej szczęśliwe lata młodości bohaterów sztuki, które potem wykorzystała w swoim spektaklu teatralnym. Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia, które wykonał Pan Zbigniew Bogatko

 

 

Młodzież z grupy teatralnej Tespis, w składzie Marcel Bogatko, Alicja Dmochowska, Weronika Gawęda, Mateusz Kociński, Kamil Kuć, Jakub Socha, Mateusz Obrzydowski, Ewa Szczęsna, Aleksandra Żbikowska, pod opieką Pani Ewy Bednarczyk przygotowywała się do tego występu przez długie tygodnie.

Efekty ich ciężkiej pracy można zobaczyć na kanale IPN TV: 

nagranie z premiery sztuki „Noc Wigilijna”.

Uzupełnieniem spektaklu jest reportaż z udziałem Pani Ewy Bednarczyk i młodzieży z grupy teatralnej Tespis.

Poniżej zamieszczamy wybrane kadry ze spektaklu i serdecznie zapraszamy do obejrzenia całego przedstawienia Noc Wigilijna. Obraz symboliczny oraz reportażu.

  

 

Dnia 9 grudnia 2015 roku nasi absolwenci, należący za czasów pobytu w „Konopczyńskim” do szkolnej grupy teatralnej Tespis – Alicja Dmochowska, Weronika Gawęda, Kamil Kuć, Mateusz Obrzydowski, Aleksandra Żbikowska oraz aktorzy współtworzący obecnie ten zespół (Marcel Bogatko, Mateusz Kociński, Jakub Socha, Joanna Smolińska, Agnieszka Zielińska, Mateusz Siemiątkowski, Alicja Zawistowska) pod kierunkiem Pani Ewy Bednarczyk ponownie zmierzyli się ze sztuką napisaną przez Panią Zofię Pociłowską, wystawiając tym razem spektakl Noc Wigilijna w Muzeum Niepodległości. Na przedstawieniu obecne były Panie należące do Klubu Kobiet Ravensbrück z Warszawy, w tym sama autorka sztuki.  

 

***

 

Kadry z Powstania Warszawskiego

 

7 października 2014 roku w Zespole Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Kilka dni wcześniej, 2 października, wspominaliśmy tragiczny koniec Powstania, dlatego też chcieliśmy tymi październikowymi uroczystościami oddać hołd wszystkim Powstańcom.

Z inicjatywy Pani Anny Krzykowskiej, współpracującej z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość,  w uroczystości wzięli udział goście z IPN-u „Przystanku Historia”. Gośćmi honorowymi byli Ci, którzy swoją postawą potwierdzili miłość do Ojczyzny oraz wzięli udział w Powstaniu: Panie, byłe więźniarki obozu Ravensbrück, i przedstawiciel kombatantów Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

 

 

Spotykaliśmy się w naszej Szkole z zaproszonymi gośćmi - przyjaciółmi Zespołu Szkół nr 22, by przywołać kadry z Powstania. Taki tytuł nosiło również przedstawienie wystawione przez grupę teatralną Tespis pod kierunkiem Pani Ewy Bednarczyk (autorki scenariusza i reżyserki spektaklu).

 

 

Zajęcia pozalekcyjne

Media