Ślubowanie klas pierwszych

 

Dzień Patrona, 10 września, to dzień szczególny w tradycji naszej Szkoły. Co roku w dniu urodzin naszego Patrona uczniowie klas pierwszych zostają oficjalnie przyjęci do grona społeczności Zespołu Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego. Także w tym roku młodzież rozpoczynająca edukację w klasach pierwszych zgromadziła się 11 września punktualnie o godz. 10.00 w auli szkolnej, aby w obecności dyrekcji, nauczycieli, zaproszonych gości oraz koleżanek i kolegów złożyć ślubowanie. 

 

Uroczystość poprowadziła Pani Ewa Szulepa – nauczycielka języka polskiego. Rozpoczęły ją tradycyjnie wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Po powitaniu nastąpiła prezentacja pocztu sztandarowego, składającego się z uczniów mających najwyższe wyniki w nauce. Komendy dla pocztu wydawał opiekun pocztu, nauczycielka wychowania fizycznego – Pani Urszula Ostaszewska .

Po krótkim wprowadzeniu do tradycji ślubowania nastąpiła część właściwa uroczystości. Uczniowie klas pierwszych poprzez podniesienie prawej dłoni uroczyście dokonali ślubowania.

Tradycyjnie  co roku podczas ślubowania najmłodsi uczniowie są zapoznawani z bogatą historią Szkoły oraz postacią jej Patrona – Emiliana Konopczyńskiego. Najistotniejsze informacje przedstawił: Pan Ryszard Pasternak – przyjaciel Szkoły, były nauczyciel historii w Konopczyńskim, zajmujący się z pasją badaniem przeszłości Szkoły i studiowaniem dziejów rodziny Konopczyńskich.

Po zakończeniu uroczystości w auli szkolnej wszyscy uczniowie klas pierwszych razem z wychowawcami i opiekunami udali się na Cmentarz Powązkowski, aby złożyć kwiaty na grobie rodziny Konopczyńskich, w którym również spoczywa Patron naszej Szkoły. Pan Ryszard Pasternak, ubrany w czapkę podobną do tej, którą nosili uczniowie męskiego gimnazjum Konopczyńskiego, wprowadził młodzież w dzieje rodu naszego Patrona. Następnie zgromadzeni udali się na groby Tych, którzy uczyli się w budynku naszej Szkoły i dodają jej chwały: prezydenta przedwojennej Warszawy – Stefana Starzyńskiego – oraz legendarnego kuriera z Warszawy – Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Panie: Anna Andrzejewska oraz Dagmara Sątowicz opowiedziały zebranym o wielu ciekawych historiach, których bohaterami byli Ci wybitni ludzie.

 

 

 

Zajęcia pozalekcyjne

Media