Wymiana młodzieży Polska - Niemcy

 

Od dwudziestu jeden lat nasza szkoła aktywnie współpracuje ze szkołą  Georg-Simon-Ohm Berufskolleg w Kolonii.

Każdego roku organizowana jest wymiana młodzieżowa pomiędzy tymi szkołami.

Realizując projekt stawiamy sobie następujące cele:

·  Podnoszenie kompetencji językowych uczniów w zakresie nauki języków niemieckiego i angielskiego.

·  Poznanie kraju naszego sąsiada i wyrobienie postawy tolerancji wobec odmiennych zachowań, poglądów.

·  Poznanie i próba konstruktywnej rozmowy na temat naszej wspólnej trudnej przeszłości.

·  Promowanie postaw asertywnych i kreatywnych.

·  Wskazanie uczniom szans i możliwości świadomego kształtowania swojej przyszłości.

Wymiana współfinansowana jest przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży. 

 

 

Wymiana młodzieży Polska-Niemcy 2015

Z pobytu Niemców w Polsce...

Nasza tegoroczna przygoda z przyjaciółmi z Niemiec, z Georg-Simon-Ohm Berufskolleg w Kolonii, rozpoczęła się 12 września i trwała w Polsce do 18 września. Staraliśmy się pokazać naszym gościom najpiękniejsze oblicze stolicy Polski. Wspólnie spędzaliśmy czas, odkrywaliśmy Warszawę, kosztowaliśmy specjałów kuchni polskiej. Byliśmy z wizytą w Sejmie, spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich, zwiedzaliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odwiedziliśmy Pałac Prezydencki.

Ważnym wydarzeniem było spotkanie z byłymi więźniarkami obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Dzięki niemu zrozumieliśmy, że pomimo strasznej i bolesnej historii, to w naszych rękach spoczywa odpowiedzialność za wspólną przyszłość, to właśnie my możemy ją kreować. Tydzień minął bardzo szybko i pozostawił niezapomniane wrażenia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pobytu Niemców w naszym kraju, którą przygotowała uczennica klasy 3a, Natalia Piłkowska.

  

I nasz wyjazd do Niemiec...

Kolonia zrobiła na nas ogromne wrażenie. Całe sześć dni swobody – czy mogło być coś piękniejszego? Pod opieką Pani Anny Rymaszewskiej i Pani Renaty Bocian korzystaliśmy z atrakcji, które przygotowali dla nas uczniowie i nauczyciele ze szkoły partnerskiej w Kolonii. Czekały na nas rejs statkiem po Reniezwiedzanie gotyckiej Katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny (prawdziwa perła architektury średniowiecznej), wycieczka do Eifel. Widok rozświetlonego miasta nocą na długo pozostanie w naszej pamięci.

Uczestniczyliśmy również w zajęciach szkolnych naszych niemieckich kolegów, podczas których obserwowaliśmy taniec skonstruowanego przez nich robota. Przez cały czas mieliśmy możliwość doskonalenia języka niemieckiego i angielskiego. Wspaniałą przygodą był dzień spędzony w krainie roller-coasterów Phantasialand, największym w Niemczech parku rozrywki. Odwiedziliśmy też Muzeum Czekolady Lindt, gdzie poznaliśmy całą historię tego wspaniałego wyrobu cukierniczego. Wśród czekoladowych zabytków znaleźliśmy m.in. miniaturę fabryki czekolady oraz trzymetrowe fontanny czekoladowe.

Wróciliśmy zmęczeni po długiej podróży powrotnej, ale szczęśliwi i z pełnym bagażem pięknych wspomnień. Natalia Piłkowska z klasy 3a także tym razem przygotowała dla Was krótki fotoreportaż z naszego kilkudniowego pobytu u zachodnich sąsiadów.

Zapraszamy do obejrzenia!

Uczestnicy wymiany

 

 

Wymiana młodzieży Polska-Niemcy 2013

2014 to kolejny rok wymiany ze szkołą z Kolonii. Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji:

Wizyta Niemców w Warszawie oraz nasz pobyt w Kolonii .

 

Wymiana młodzieży Polska-Niemcy 2012

                Rok 2012 jest kolejnym rokiem, w którym dwóm nauczycielkom, Pani prof. Annie Rymaszewskiej i Pani prof. Annie Bebko udało się podtrzymać 20-letnią tradycje naszej szkoły. Mowa tutaj o polsko-niemieckiej wymianie uczniowskiej.

                Wszystko rozpoczęło się 8 września, kiedy to z modnym spóźnieniem grupa niemieckich uczniów wkroczyła do Dziekanki (miejsca ich zakwaterowania) aby wyjść nam na spotkanie. Choć przed zapoznaniem się, w obu grupach panowało lekkie napięcie i zdenerwowanie, to od razu przypadliśmy sobie do gustu. Lekko toporne początki naszej znajomości szybko minęły i od nieśmiałego przedstawiania się płynnie przeszliśmy do swobodnych rozmów.

Czytaj więcej: Wymiana młodzieży Polska-Niemcy 2012

Wymiana młodzieży Polska-Niemcy 2011

Obejrzyjcie przygotowaną prezentację:

Tak było w tym roku 

 

Wymiana młodzieży Polska-Niemcy 2010

    Rokrocznie szkoła im. Konopczyńskiego umożliwia swoim uczniom udział w wymianie polsko-niemieckiej. W roku 2010 tymi szczęściarzami byliśmy my - maturzyści 2010/2011.

    Nasza przygoda z kolegami z Niemiec (i jedną koleżanką) rozpoczęła się 10 września przed budynkiem Dziekanki na Krakowskim Przedmieściu. To tam przywitaliśmy i poznaliśmy naszych gości. Początkowo wszyscy byli trochę zdenerwowani, ale atmosfera szybko się rozluźniła po wspólnej kolacji i krótkim wieczorku zapoznawczym. Wtedy też dostaliśmy plan spotkań na cały tydzień. Zapowiadało się bardzo obiecująco.

Czytaj więcej: Wymiana młodzieży Polska-Niemcy 2010

Zajęcia pozalekcyjne

Media